Finance, pojištění a investice do komodit, jako jsou známky či cenné kovy - to jsou pojmy, se kterými se běžně setkává velká část…
Od 1. prosince 2016 vešel v účinnost nový zákon týkající se půjček. Ten od začátku sliboval velké změny, a to zejména ve prospěch zákazníků finančních institucí. Bohužel už pár dnů po jeho spuštění je jasné, že slibované změny v takovém rozsahu nenastanou.
Obsah článku
Zákon sliboval obrovské změny
Podle nově účinného zákona o půjčkách jsme se kupříkladu mohli těšit na to, že úvěry budou poskytovat jen skutečně zkušení a způsobilí odborníci. Těm by měla být dle zákona předložena odborná zkouška, na základě které se zhodnotí jejich způsobilost. Daný „poskytovatel” také musí mít složenou maturitní zkoušku či prokazatelné tři roky praxe v oboru.
Novinek měla být celá řada
avšak to není vše. Dále měli poskytovatelé půjček kupříkladu složit kauci ve výši 20 000 000 Kč.
Je však všechno tak, jak zákon sliboval? Experti bohužel už v těchto dnech upozorňují na to, že si někteří lichváři našli cesty, jak nový zákon obejít a dál své zákazníky odírat. Zejména se jedná o omezení smluvní pokuty na 0,1 % denně z částky, kterou jste v prodlení. To sice všichni poskytovatelé půjček od začátku prosince zavedli, ovšem místo toho si vymysleli nový způsob, jak vás o peníze připravit.
Pořád budete za prodlení platit
Spousta firem totiž zavedla vysoké částky za upomínky, což právě nový zákon nezakazuje. Navíc nijak neomezuje ani počet upomínek, které vám poskytoval úvěru zašle, takže teoreticky vám mohou finanční instituce v potížích naúčtovat další peníze a ještě tak zhoršit vaši situaci.
Jak situace s novým zákonem dopadne?
A to je zatím pouze začátek. Spousta firem určitě již teď vymýšlí další „novinky”, díky kterým se nějak vyhnou plnění zákona. Teprve tedy až čas ukáže, zda se nový zákon skutečně osvědčí jako ochrana spotřebitelů, anebo zda se ukáže jako další zbytečnou legislativou.
0 komentářů k zobrazení